Ana SayfaLütfü ErtürkAv.Ersözlü'nün Tüses Ziyareti

Av.Ersözlü’nün Tüses Ziyareti

Malımız, Mülkümüz, Canımız İçin! Bizi savunmaları için onlara koşarız!..

Ya, memleket için?..

Bugün Avukatlar günü! Eski Yunan ve Roma döneminde ortaya çıkan ve 13. yüzyılın sonlarında lonca içinde örgütlenen avukatlık mesleği yaklaşık 800 yıllık bir süreçte “modern” anlamını bulan bir meslektir. Latince Advo-Catus (Güzel Konuşan) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle isimlendirilmiştir.

Hukukun olduğu ve işlediği her yerde onlar da olacaktır.

Bizi savunurlar, işimizi, malımızı, mülkümüzü, her bir müşkülümüzde yanımızda olurlar. Güveniriz ve hep yanımızda olmalarını isteriz. İnsanlık adına savunulacak ne kadar hak hukuk davamız varsa onlara koşarız değil mi?.. Malımız, mülkümüz, canımız için güvenir ve vekaletimizi veririz. Ya memleket için? Hukukun ve bağımsız yargının temsili, demokrasinin geleceği için, Egemenliği millete ait olan bir parlamenter meclis için vekalet vereceğimiz avukatlarımızı bu seçimde unutmayalım istiyorum…

Bir avukatımızın neden Büyük Millet Meclisinde olması gerektiğini CHP İstanbul İl Yöneticilerinden, Disiplin Kurulu Başkan Yrd. Değerli avukatımız Ender Unutan Ersözlü’nün basın bülteninde okuyabilirsiniz…

Lütfen sonuna kadar okuyun!

CHP’li ERSÖZLÜ: SİYASİ PAZARLIKLAR KADIN HAKLARINA ZARAR VERİYOR.

Kadını mutlu olan bir ülke gelişmişlik düzeyinin bir belirtisidir.

CHP İstanbul İl Yöneticilerinden, Disiplin Kurulu Başkan Yrd. Avukat Ender Unutan Ersözlü, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfını (TÜSES) vakfını ziyaret etti.

Vakıf Başkanı Celal Korkut Yıldırım ile görüşen Av. Ender UNUTAN, 6284 sayılı kanun ve kadının ekonomik darboğazdaki mücadelesi ile ilgili güncel konularda bir dizi açıklamalarda bulundu. Siyasi pazarlıkların en çok kadın haklarına zarar verdiğini söyledi

CHP’li ERSÖZLÜ: SİYASİ PAZARLIKLAR KADIN HAKLARINA ZARAR VERİYOR.

Kadını mutlu olan bir ülke gelişmişlik düzeyinin bir belirtisidir.

CHP İstanbul İl Yöneticilerinden, Disiplin Kurulu Başkan Yrd. Avukat Ender Unutan Ersözlü, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfını (TÜSES) vakfını ziyaret etti.

Vakıf Başkanı Celal Korkut Yıldırım ile görüşen Av. Ender UNUTAN, 6284 sayılı kanun ve kadının ekonomik darboğazdaki mücadelesi ile ilgili güncel konularda bir dizi açıklamalarda bulundu. Siyasi pazarlıkların en çok kadın haklarına zarar verdiğini söyledi.

CUMHUR İTTİFAKINDA KAYBETME KORKUSU

6284 sayılı kanuna karşı tutum alan bir Cumhur İttifakı ile karşı karşıyayız. Peki 6284’e karşı çıkan, bu marjinal grubun temsil ettiği oy oranı yüzde kaç acaba? Belki yüzde 2 bile değil. İstanbul sözleşmesi kalktığında panik yapmayın bizde 6284 sayılı kanun var. Ne gerek var İstanbul sözleşmesine dediler. Ama 1 yıl sonra 6284’e karşı bir saldırı söz konusu.

Aslında burada, AKP’nin başını çektiği Cumhur ittifakının 14 Mayıstaki seçimde ne kadar zorda olduğunu görebiliyoruz. Yüzde 2’lik bir oy için tüm ülke kadınlarını, kadın haklarını yok sayacak, bir çıkmaza sürüklemekte endişe duymuyorlar. İşte bu durumu Cumhur ittifakında panik havasının ve kaybetme korkusunun başka bir yansıması olarak görüyorum.

HİÇBİR ŞEY KABUL ETMESEKTE KESİN BİR ŞEYLER…

AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin ve Kadın ve Aileden sorumlu Bakan Derya yanık 6284 no’lu kanun ile ilgili güven vermeye çalışan açıklamalarda bulunsalar da AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “Kadın haklarına ilişkin Yeniden Refah Partisi’nin anormal bir teklifi olmadı. Haksızlık edemem, haklarını yiyemem” ifadelerini kullanması kuşkularımızı haklı çıkarıyor.

ANLAŞILMAZ BİR AKLIN ÜRÜNÜ

6284 sadece CHP’ye ya da millet ittifakına oy veren kadınlara değil aynı zamanda Cumhur İttifakının ve diğer partilere oy veren tüm kadınların bir koruma kalkanıdır. 6284’e karşı çıkan kişiler, şiddetten korunması gereken kadın ve çocuk yerine şiddet uygulayan erkeği mağdurmuş gibi göstermeye çabalayan, anlaşılmaz bir aklın ürünü maalesef.

NEDİR 6284?

8 Mart 2012’de TBMM’de kabul edilen ve 20 Mart 2012’de Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor.

NEREDEN NEREYE

Ülkemizde birçok Avrupa Ülkesinden önce 1934’de Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Ardından 1936’da yürürlüğe giren İş Kanunu ile kadınların çalışma hayatına düzenleme getirildi. Ne acı ki, 90 yıl sonra kadına yönelik şiddeti önleme ile ilgili 6284 nolu kanun bile tartışmaya açıldı. Bu kabul edilir bir durum değil.

CANAN KAFTANCIOĞLU

CHP olarak bizim için en önemli gurur kaynaklarımızdan biri; bir dünya metropolü olan İstanbul’umuzun il başkanının bir kadın olmasıdır. 31 Mart İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde Sn. Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasında önemli kahramanlarından biri sandık ve seçim güvenliğine yönelik yapmış olduğu örgütlü çalışmalardan dolayı hiç kuşkusuz İl Başkanımız Sn. Canan Kaftancıoğlu’dur.

 

FİLİZ SARAÇ

Yine bir avukat olarak gurur duyduğum başka bir olay. İstanbul Baro seçimlerinde 144 yıl sonra Baro Başkanlığına bir kadının seçilmesi. Meslektaşım Av. Filiz Saraç’tan bahsediyorum.

 

Canan Kaftancıoğlu da İstanbul Baro Başkanı Filiz Saraç da ülke kadınları için bir rol modeldir. Ülkemiz kadınları Atatürk’ün çizdiği çağdaşlık yolunda her geçen gün hayatın her noktasında daha etkin ve daha görünür olacaktır.

KADINI MUTLU ÜLKE

CHP olarak bizim gündemimiz Kadınların yaşam koşullarını iyileştirmek, kadınları mutlu etmek. Canan Kaftancıoğlu ve Filiz Saraçların sayısını artırmaktır. Unutulmasın, kadını mutlu olan bir ülke gelişmişlik düzeyinin bir belirtisidir.

ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİNDE KADIN

Millet İttifakının 6 partisinin büyük bir emek ve özen ile hazırladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metninin 214 sayfasında Kadın başlığı altındaki politikaları okumanızı öneririm.

Tarımda çalışan kadının sosyal güvenlik prim desteği sağlanmasından; Kadınların iş gücüne daha aktif katılımını sağlamak amacıyla okul sonrası eğitim aktivite merkezlerine;  İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı bulunan ev kadınları için prim ödeme gün sayısı ve oranı ile sigortalılıktan önce yaptıkları doğumlarla ilgili borçlanma hususlarında iyileştirmeler sağlanması; Cinsiyet eşitliğini esas alarak parlamento, yerel yönetimler, siyasi partiler ve kamu kurumlarında kadınların karar ve yönetim süreçlerine katılımını desteklenmesi, kadın temsilini artıracak, kadın haklarının korunmasını öncelikli tutan bir politika izleneceğine ilişkin vb. daha birçok uygulamanın hayata geçirileceğini görebilirsiniz.

MÜCADELEYE TBMM’de DEVAM

Bir Milletvekili A. Adayı ve bir kadın hakları aktivisti olarak bugüne kadar yürüttüğüm mesleki ve sivil toplum kuruluşlarındaki hak ve hukuk mücadelesini TBMM’de devam ettirmek istiyorum.

Seçim çalışmaları kapsamında sokak sokak dolaşıyorum. Kapılarını açan kadınlar ile onların sorunlarını ve ülke sorunlarına karşı yaklaşımlarını dinliyorum. Bu kadınların seçimlerde sandığa gittikleri zaman nasıl bir oy davranışı sergileyeceklerini açık açık anlatıyorlar.

ÇOCUĞUMA PEYNİR ALAMIYORUM

Çocuğuna süt ve peynir alamadığı için dertlenen anneden, yıllarca maddi manevi destek ile üniversiteyi okutup bitirdiği çocuğuna iş bulamamaktan, uyuşturucunun sokaklara yayılmasından, kocasının iş bulamadığı için psikolojisinin bozukluğundan yakınan eşten, evlilik masraflarının aşırı yüksek oluşundan dolayı çocuğunu evlendiremeyen annelerden dertlerini dinliyorum. Ülkenin ekonomik dar boğazının yükünü çekenler başta kadınlar. Sn. Kılıçdaroğlu’un Cumhurbaşkanlığı ve Millet İttifakının ülke yönetiminde, 14 Mayıs’tan itibaren insan hakları, adalet, ekonomi, kültür, eğitim, spor, tarım ve birçok alanda Cumhuriyetimizin 2. yüzyıl perspektifi ile tüm sorunlar birer birer çözülecek.

Bu ülke kadınları ne 6284 sayılı kanunu, kadın haklarını geriye götürecek şekilde, tartışmaya açar ne de Konca Kiriş gibi aydın kadınların öldürülmesine izin verir.

KILIÇDAROĞLU: TÜM KADINLARIN ORTAK MESELESİ

Genel Başkanımız ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun dediği gibi “6284’ün kaldırılmasına asla izin vermemeliyiz. Bu tüm kadınların ortak meselesidir.”

 

Gözlemlerime dayalı olarak, ülkemin sadece kadınları için değil erkek ve çocuklar için de şunu söyleyebilirim.

Bugünden, 14 Mayıs harika görünüyor.

Av. Ender UNUTAN ERSÖZLÜ KİMDİR

30 yılı aşkın aktif avukatlık görevini yapan, kadın girişimci ve siyasetçi Ender Unutan Ersözlü, 1968 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesini kazanması ile İstanbul’a taşındı.

Av. Ersözlü, yüksek lisans eğitimine ise İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Adli Tıp Ana Bilim dalında başlamıştır. Tez aşamasına kadar devam eden eğitim hayatında, trafik ve iş kazalarının özellikle iş göremezlik açısından değerlendirilmesi, orijin ve nedene yönelik çalışmalar, cinayet ve intihar olguları adli belge incelemesi (yazı ve imza karşılaştırması, evrakta sahtecilik) gibi adli tıbbın önemli konularını içeren dersler almıştır.  Özellikle tıbbi uygulama hataları olgularının her boyutta değerlendirmesi ve yargıda bilirkişilik açısından olguların değerlendirilmeleri konuları hakkında incelemelerde bulunan Ersözlü, bunu avukatlık ve arabuluculuk hayatı boyunca aktif bir şekilde kullanmıştır.

Avukat Ersözlü, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sertifikası sahibi olması sebebiyle 2017 yılından itibaren arabuluculuk mesleğini de aktif bir şekilde yürütmektedir. Bunun yanında; 20 yılı aşkın bir süredir Adalet Bakanlığı İstanbul Adli Yargı Komisyonuna kayıtlı hukuk bilirkişiliği görevini de yürütmektedir. Ersözlü ayrıca, 2012- 2014 yılları arasında İstanbul Barosu Silivri Bölge Temsilciliği görevinde bulunmuştur.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi olan Avukat Ender Unutan Ersözlü,  Silivri İlçe Başkanlığında İlçe Yöneticiliği, Hukuktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı, CHP İstanbul İl yönetiminde İl Hukuk Komisyonu Yürütme Kurulu Üyeliği,  İstanbul CHP İl Yönetimi Cezaevi ve Tutukevleri İzleme Komisyonu gibi bir çok görev üstlenmiştir. Avukat Ersözlü, bir insan hakları savunucusu olarak, kamuoyuna mal olmuş davaları takip etmiş olup, haksız tutuklamalarda CHP adına düzenli cezaevi ziyaretlerinde bulunmuştur.  Avukat Ersözlü, 2009 – 2023 yılları arasında ülkemizde gerçekleşen tüm seçimlerde sandık güvenliği ile ilgili eğitimler verip, sandık alanında aktif görevler üstlenmiştir. 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Silivri İlçe Seçim Kurulu’nda CHP asil üyelik görevini yürütmüştür.

Avukat Ender Unutan Ersözlü, Silivri Belediyesi Kent Konseyi’nde aktif olarak görev almış, 2010 yılında Silivri Kadın Girişimciler Derneği’ nin kurucu üyeliği ve 4 dönem yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 15 yılı aşkın bir süredir aktif siyasette görev alan Ersözlü, aynı zamanda bir insan hakları ve kadın hakları aktivisti olarak birçok sivil toplum kuruluşunda görev almıştır. Ersözlü, Ülkemizde 19 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminde 15 gün deprem alanında yardım çalışmalarında bulunmuştur. Ersözlü, şu an Türkiye geneli sivil toplum projelerinin geliştirilmesi amacıyla, belediyelerin, baroların ve kadın hakları derneklerinin paydaş olduğu bir projenin pilot uygulamasını proje yürütücüsü olarak uygulamaktadır.

Avukat Ersözlü, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Barosu, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) vb. birçok kurumda katılımcı ya da konuşmacı olarak birçok seminer, eğitim, konferans ve sempozyumlara katkı sağlamıştır.

CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı olarak halen görevini sürdüren Avukat ve Arabulucu Ender Unutan Ersözlü, evli olup, bir çocuk annesidir.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

Son Yazılar

9.Yazı…

İyi geldiniz…

Unutulur!

Son Fasıl

Empati ve Sempati

İfade Özgürlüğü

İşin Aslı

Hezeyan ya da Sanrı

İlgili Yazılar

9.Yazı…

İyi geldiniz…

Unutulur!

Son Fasıl

Empati ve Sempati

İfade Özgürlüğü

İşin Aslı

Hezeyan ya da Sanrı